Březen 2013

Dva dementi natočili film, aneb Klusák a Remunda: život a smrt v Tanvaldu

2. března 2013 v 9:29 | Václav Havel
Dvěma študentíkům z Prahy zřejmě došly peníze na drogy a lehké děvy, proto se rozhodli natočit skandální dokument a navázat tak na tradici své bláznivé prvotiny, kterou některá média označují jako kontroverzní, a to sice na film Český sen. Film to byl krajně nudný, nepřínosný, nezáživný, ale filmová kritika z něj byla nadšená. Autoři poté natočili další dokumenty, v jejichž názvu nikdy nesmělo chybět slovo "český", aby tak poukázali na českou malost, omezenost a hloupost, ale tyto jejich další počiny zapadly jaksi bez povšimnutí.

Po společném brainstormingu klučinové Filip Remunda a Vít Klusák došli k názoru, že by se mohli svézt na módní vlně vyhrocených česko-romských vztahů a začali šťourat do případu silvestrovské střelby v Tanvaldu. Vůbec žádným překvapením není, že oba tvůrci stojí na straně Romů, v dnešní době je v Praze tento postoj velmi populární, především u pseudointelektuálů a jiných kavárenských povalečů.

Autoři se vydali z Prahy do Tanvaldu točit s tamními obyvateli dokument na téma "proč nesnáším cikány", oslovili především děti školou povinné, ze starších ročníků se s nimi z pochopitelných důvodů téměř nikdo nechtěl bavit. Není se čemu divit, když v Tanvaldu působí gangy vrahů, kteří si přejí řezat hlavy gadžům, kuchat srdce bílých matek a podobně. O tomhle ve svých básničkách rýmuje tanvaldský romský rapper Dario. Remunda s Klusákem nicméně prezentují svůj dokument jako film o české xenofobii. Téma otevřeného rasismu a každodenních útoků ze strany Romů není v dokumentu vůbec otevřeno, když se někdo z "bílých sviní" autorům zmíní o násilí páchaném Romy na bílých, je ihned přerušen a jsou mu kladeny otázky na jiná témata takovým způsobem, aby se řečník musel projevit jako rasista.

Celý dokument je velmi tragickým počinem dvou zoufalců, kteří žijí izolováni ve svých bytech kdesi v Praze, nemají absolutně vhled do česko-romských vztahů v severní části naší země, jen se snaží bulvárním způsobem naházet všechny Čechy do jednoho pytle s nápisem "odporný ubohý rasista". Je to smutné, že jsou takové filmy v kurzu, ale doba je zlá, filmaři nemají peníze a musejí se snižovat k natáčení nekvalitních rozplizlých snímků s nadějí, že se na jejich dílo půjdou do nezávislých pražských kin podívat stovky příslušníků tzv. zlaté mládeže a přispějí tak autorům na živobytí. Jazykem přispěvatelů na CSFD.cz je tento dokument brak a břečka a jeho sledování je ztráta času.