Červen 2012

Daniel Landa ochrnul. Jsme s Tebou, Dane!

3. června 2012 v 10:47 | Václav Havel
Nebojte se, není to tak vážné, jak se to z nadpisu zdá a stínový prezident české republiky a největší osobnost moderních českých dějin, Daniel Landa, se z obrny lícního nervu brzo vylíže. Takové onemocnění může potkat naprosto každého a je poměrně dost nepříjemné, protože do jisté míry deformuje obličej postiženého - dochází k necitlivosti poloviny obličeje, poklesu ústního koutku, zvýšené sekreci slin a slz, poklesu víčka a neschopnosti dovřít oko, může se objevit přecitlivělost na zvuky a změna vnímání chuti.

Daniel Landa k periferní obrně sedmého hlavového nervu (esenciální paréza nervus facialis, Bellova paréza) přišel údajně při cestě letadlem v důsledku vystavení obličeje proudu studeného vzduchu z klimatizace, ale stejně tak je možné toto onemocnění získat i při jízdě autem se staženým okýnkem, při pobytu v průvanu a podobně. Naštěstí je toto krajně nepříjemné onemocnění léčitelné, jen je k jeho naprostému odstranění potřeba čas, trpělivost a silná vůle. Je jasné, že rozený bojovník Daniel Landa nad touto nemocí zvítězí, protože má kromě jiného i podporu desetitisíců svých fanoušků, kteří jsou s ním a myslí na něj a taková vlna pozitivní energie vyslaná správným směrem dělá divy.

Léčba obrny lícního nervu se kromě podávání kortikoidů v prvních dnech objevení nemoci, skládá z důsledné rehabilitace obličeje, protahování mimických svalů zdravé části obličeje, které mají v důsledku výpadku svalů na postižené straně tendenci se stahovat a tím pádem dále deformovat vzhled tváře nemocného člověka. Zdravé i postižené obličejové svaly je prospěšné masírovat a samozřejmě také aktivně zapojit nemocného tak, aby se sám pokoušel postupně rozhýbávat ochrnutou část obličeje - do postižených svalů se s postupem času vrací cit a síla tak, jak dochází k ústupu postižení lícního nervu. Je to asi jako když se ráno probudíte s přeleželou rukou, do které se po chvíli začne vracet cit, jen u parézy lícního nervu tento proces trvá delší dobu. S trochou štěstí tak Daniel Landa zazpívá na konci července na festivalu Benátská noc, který se letos koná u Liberce. Přejeme Ti brzké a kompletní uzdravení, Dane!