Jak založit teroristickou organizaci? Odpověď přináší film DER BAADER-MEINHOF KOMPLEX

18. března 2011 v 12:52
Na začátku roku 2009 v tichosti proletěl českými kiny vynikající německý film Der Baader-Meinhof Komplex, pojednávající o důvodech vzniku a o činnosti německé takzvaně teroristické organizace Frakce Rudé armády (známá pod zkratkou RAF), která úspěšně fungovala téměř 30 let. Šlo o levicově orientovanou skupinu, což je pochopitelné, neboť tato organizace vznikla po druhé světové válce jako hnutí odporu mládeže. Film trvá něco přes dvě hodiny a ukazuje, jak správně založit fungující teroristickou organizaci a je v podstatě jedno, jestli levicovou, pravicovou nebo jinou.

Každá teroristická skupina musí mít svůj směr a cíle a taky nějaké to vedení, o které se v případě Frakce Rudé armády staral Andreas Baader. Zprávy pro tisk a pro širokou veřejnost sepisovala známá novinářka Ulrike Meinhofová, proto je celá organizace známá i jako Skupina Baader-Meinhofová (Der Baader-Meinhof Komplex). Každá teroristická organizace si také musí svými násilnými činy získat sympatie a podporu široké veřejnosti, to znamená, že musí provádět takové činy, které chce provádět každý občan, ale nemá na to sám odvahu. Frakce Rudé armády si získala ohromnou podporu německé veřejnosti, téměř každý s nimi sympatizoval, pouze prorežimní média a představitelé státu byly proti nim, jak už to tak bývá.

Členové fungující teroristické organizace musejí projít vojenským výcvikem, musejí umět obsluhovat střelné zbraně, vyrábět výbušniny, bojovat zblízka. To se členové RAF naučili ve výcvikovém táboře palestinské organizace Fatah a potom už jim nic nebránilo v jejich činnosti. Přepadením bank si obstarali potřebné finance na nákup zbraní a bombovými útoky zastrašovali nebo rovnou zabíjeli nenáviděné politiky, soudce a novináře. Veřejné mínění bylo na jejich straně, ale policie jim šla tvrdě po krku. Všichni hlavní členové byli buď zabiti nebo zatčeni a odsouzeni na desítky let do vězení, kde byli popraveni tak, aby jejich smrt vypadala jako sebevražda. Politici a policisté si mysleli, že popravami vůdců organizace všechen teror skončí, jenže násilí se naopak začalo stupňovat, vznikaly nové a nové buňky Frakce Rudé armády, které už natvrdo unášely a popravovaly špatné státníky a soudce. Po necelých třiceti letech malé občanské války ukončila Frakce Rudé armády svou činnost v roce 1998. Zajímavostí je, že se v řadách téhle "teroristické" organizace objevilo ohromné množství mladých dívek a žen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 míša míša | Web | 8. července 2011 v 15:40 | Reagovat

Jo, tohle je skvělí film. Četla jsem o tom i knihu. Problém ale je že se všichni bojí vytvořit takovouhle skupinu protže se bojí:
a) byly by obviněny z rasismu
b) nemohli by sedět u počítače a televizi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama