Září 2009

Cesta autem do Chorvatska 2009

16. září 2009 v 14:39
Již v roce 2007 se na tomto blogu objevil návod jak efektivně cestovat vlastním autem do Chorvatska. Tento návod naleznete ZDE. Od roku 2007 se ale situace poněkud změnila, proto předkládám návod aktualizovaný k září roku 2009.

Před cestou si vaše auto pořádně zkontrolujte - brzdový systém, hladiny provozních kapalin, stav žárovek ve světlometech, funkčnost stěračů, rezervu, lékárničku, atd. Nezapomeňte si na auto nalepit černo-bílé označení CZ, protože v některých státech za neoznačení automobilu touto nálepkou hrozí při namátkových kontrolách pokuty. Stejně tak hrozí pokuta v Rakousku pokud nebudete mít v kabině reflexní vestu, kterou má řidič povinnost nosit při opravách defektů a poruch přímo na silnici.

Kdy do Chorvatska vyrazit? Toť otázkou. Platí pravidlo, že během prázdnin je tam obvykle vedro jak v pekle, ale může se stát, že chytnete zrovna deštivé počasí. Potom platí, že u Šibeniku prší míň než na Makarské riviéře. Stejně tak vám deštivé počasí může kazit pobyt u moře na začátku června nebo ve druhé půlce září. Celkem přesnou předpověď počasí ve vybraných chorvatských obcích naleznete ZDE.

Je lepší vydat se na cestu mimo víkend, kdy silnice praskají ve švech. Hranice ČR s Rakouskem můžete překročit v Hatích nebo v Mikulově a odtud se po silnici vydáte směrem na Vídeň. Zanedlouho najedete na rakouskou dálnici, po které projedete celé Rakousko přes Vídeň a Graz za cca 3 hodiny. Desetidenní rakouská dálniční známka stojí 220 Kč v pobočkách Autoturistu.

Po Rakousku následuje průjezd Slovinskem, který je od roku 2008 těžce předražený. Slovinci totiž zavedli dálniční známky, které jsou buď sedmidenní (15 Euro) nebo měsíční (30 Euro). Takže pokud jedete za hranice na 10 dní, zaplatíte Slovincům tak jako tak 30 Euro, což cestu šeredně prodraží, vezmeme-li v úvahu, že slovinská dálnice měří pouhých 45 kilometrů. Pokud se extrémně vysokým dálničním poplatkům ve Slovinsku chcete vyhnout, máme pro vás vyzkoušené řešení. Ještě v Rakousku zahněte z dálnice na posledním exitu č.226 směrem na Mureck. Stačí si pamatovat ono magické číslo exitu 226 a tím se řídit. Silnice na hraniční přechod Mureck/Trate je provedená v precizním rakouském stylu bez nerovností. Možná se za nějakých 30-50 let dočkáme takových okresek i v Čechách. V městečku Mureck jeďte předpisových 50 km/h a hlídejte si nenápadnou odbočku do prava na hraniční přechod se Slovinskem. Nemusíte se bát ani nočního průjezdu, v jediné hraniční budce nesedí žádný pohraničník a tak je průjezd plynulý. Do Slovinska projedete z Rakouska přes hraniční řeku Mur a ihned za ní zahnete vpravo.

A ve Slovinsku to začne-silnice jako v Čechách, tlumiče dostanou pěkně zabrat stejně jako u nás. Posádka v autě skáče až ke stropu a vy si na chvilku myslíte, že jste zas v rozvojové České republice. Jen nápisy ve slovinštině vás vrátí do reality. Držte směr Lenart. Od hranic k městečku Lenart pojedete přes několik malých vesnic nebo osad. V samotném Lenartu zahněte na první velké křižovatce doprava a ihned se zařaďte do levého odbočovacího pruhu a zahněte vlevo. Je to velmi jednoduché. Po chvíli vyjedete z Lenartu a pokračujete na město Ptuj. Průjezd Ptujem také není složitý, držte směr Zagreb a berte vše, co jakkoliv připomíná slovo Zagreb (HR). Projedete po velmi dlouhém, zajímavém a v noci osvětleném mostě přes Ptujské jezero na řece Drávě a napojíte se na neplacený konečný úsek slovinské dálnice, která přechází ve starou známou silnici na slovinsko-chorvatské hranice. Tam to ještě pořád žije-celníci pečlivě kontrolují doklady všech cestujících, občas si nechají otevřít kufry náhodně vytipovaných aut a pokud něco pašujete (větší než malé množství alkoholu nebo pohonných hmot), tak máte problém. Naše auto bylo letos doslova narváno chlastem, ale celníci nás nevyhmátli. Klika.

Ihned za slovinsko-chorvatskými hranicemi doskáčete po strašlivém přivaděči na dálnici směr Záhřeb. Při vjezdu si vezmete lísteček, který při výjezdu z dálnice předložíte a zaplatíte stanovenou cenu. Informace o cenách za průjezd po Chorvatských dálnicích jsou ZDE a také TADY. Potom znovu najedete na dálnici, po které se dá pokračovat až na Makarskou riviéru, případně odbočit na Istrii. Jízda po chorvatské dálnici A1 Zagreb-Split je skvělý zážitek, vozovka je rovná, kolony před tunely Mala Kapela a Sveti Rok se už netvoří díky zprovoznění obou tunelových tubusů, zkrátka relax. Pokud chcete za každou cenu ušetřit, můžu jedině doporučit průjezd přes chorvatské vnitrozemí-člověk toho vidí přece jenom víc než při jízdě po dálnici, která vede pustým hornatým terénem. Cesta přes vnitrozemí začíná odbočením z dálnice ve městě Karlovac na Slunj, Korenicu, Gračac, Knin, Sinj, Trilj, Šestanovac a Brelu. Pokud ale netoužíte po putování po horských silničkách, tak můžete už za Sinjem sjet dolů do Splitu. Je tam skvělý výhled na moře a cesta na Makarskou riviéru dál pokračuje přes pobřežní letoviska.

Je možné, že tento návod nebude už v roce 2010 aktuální, protože Slovinci možná z peněz vytěžených z turistů postaví další úsek své dálnice a tím pádem budeme muset hledat další objízdné trasy. Čas ukáže. Každopádně pokud se dokodrcáte do Chorvatska, tak vám doporučuji výlet do Bosny a Herzegoviny, kde si uvědomíte, že jsou místa na světě, kde se lidé mají ještě hůř než my tady v Čechách.