Daniel Landa - Nigredo. Nigredo znamená zčernání

19. června 2009 v 19:49
Tak jsme se konečně dočkali. Neoficiální prezident České republiky, Daniel Landa vydal 8.6.2009 svojí třináctou desku a šlo mu to prej ztuhá, páč třináctá deska neni druhá. Druhá Landova deska byla totiž Demise! od Orlíku a tehdy se ještě mohlo svobodně zpívat kdeco. Dneska v době tuhé cenzury je nutné texty písní šifrovat minimálně na stroji Enigma. Šifrou pro mnohé je i samotný název alba, který zní poměrně tajemně-Nigredo. Nigredo je alchymický pojem a dle některých zdrojů jeho překlad z latiny do češtiny zní "zčernání". Naráží snad Landa názvem svého alba na to, že Česká republika závratnou rychlostí černá? Nebo bychom si měli pojem Nigredo přeložit spíš jako "sebepoznání" nebo "duševní zatemnění"? Jen autor sám ví, co přesně se v názvu jeho alba skrývá.

Po prvním poslechu celé desky se mi do paměti hluboce zaryly songy: Malá díra v hlavě, Nad Afgánistánem, Waltr a spol. a taky zdánlivě šílená písnička Eurosong. Malá díra v hlavě zřejmě popisuje Landův reálný strach z toho, že ho jednou někdo sejme-podobný motiv se objevuje i na jeho albu Chcíply dobrý víly v závěrečné písni Včera mě někdo... Eurosong může většině posluchačů připadat na první poslech dost uboze, ale to jen do doby, než každému dojde, že se jedná o velmi zdařilou parodii na mainstreamové uskupení Gipsy.cz, které na soutěži Eurosong totálně propadlo. Landova naschvál slabá angličtina poukazuje na to, že jsme už všichni uniformní Euroobčané, kteří jednou budou muset mluvit povinně anglicky v rámci "sjednocování" Evropy, které začíná rušením původní měny přistupujících států a povinným zavedením Eura.

Waltr, Tommy, Ute & Mary, s výrazným až brutálním refrénem po hudební i textové stránce, vypráví o pilotech válečných letounů a o jejich láskách. U písně Odplivnutí je posluchač nucen přemýšlet, komu je asi tenhle hate-song adresován. Jiřímu X. Doležalovi? Všem Landovým kritikům? Těžko říct, jasné je ale to, že v téhle skladbě se perfektně snoubí Landova agrese s jeho vtipným nadhledem, přesto ale negativní nádech převažuje a píseň zní až strašidelným dojmem. Landa v ní perfektním způsobem podal slovo "národ", které zazní jakoby marťanskou řečí až z toho člověku přeběhne děda mráz po zádech! Za vyzdvihnutí stojí ještě píseň 1968, která podobně jako jeho někdejší skladba 1938 vypráví o tom, jak Čechové bez jakékoliv obrany vydali svou zem napospas okupačním vojskům. Jediné oko pamětníků nezůstane suché. Na závěr se ještě hodí dodat, že v úvodním Prologu Landa představuje svou desku v písničkářském duchu, ale to už si fakt poslechněte sami-celé album stojí za to!!!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Krupka Krupka | 23. června 2009 v 18:30 | Reagovat

Super!

2 Toecutter Toecutter | 2. února 2011 v 21:42 | Reagovat

Daneček Landa je u mě totální cigánomilská piča

3 Orlík Distro Orlík Distro | Web | 22. října 2011 v 17:27 | Reagovat

Trička a mikiny s tištěným logem kapely Orlík jsou skladem v Orlík Distru;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama