Bohemia = naše vlast

27. července 2008 v 10:52
Občas se stává, že se na internetu strhne diskuze mezi nositeli nápisu "BOHEMIA" (často vlastenci a patrioty) na jedné straně a hloupějšími takyčechy na straně druhé, kteří se snaží nositele nápisu Bohemia napadat s tím, že tenhle nápis není vůbec český a podobně. Jak to doopravdy je? Nadešel čas si to tady pěkně narovinu vyříkat.

Nápis Bohemia je historické zeměpisné označení Českého království a objevuje se již na našich nejkrásnějších "stálých" a "věčných" stříbrných mincích, které nechal razit král Václav II. již v roce 1300, na pražských groších (nápis: Dei Gratia Rex Boemie = z Boží milosti král český). Tyto mince sice nevydržely v oběhu věčně tak, jak si Václav II. přál, ale platilo se s nimi úctyhodných 344 let do roku 1644, kdy Ferdinand III. platnost pražských grošů definitivně ukončil. Zpátky ale k označení Bohemia. Jak je napsáno výš, na českých penězích se tento nápis objevil již před 708 lety, ale jistě se používal jakožto zeměpisné označení i dříve. Podle jedné z hypotéz vznikl zřejmě z názvu kmene Bójů, který na našem území sídlil již v dobách před naším letopočtem.

A proto - až do vás bude na internetu nebo kdekoliv jinde rýt nějaká ta tupá veš, vysvětlete jí, co prastarý nápis Bohemia znamená, přispějete tím aspoň malou měrou k pozvednutí úrovně vzdělanosti českého národa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Froggg Froggg | 27. července 2008 v 15:37 | Reagovat

Není to tak dlouho, co se někdo takto sral do triček národní strany a celkově značky oblečení, kterou tato strana provozuje, totiž Bohemia Czech Wear. Označení Bohemia mi je určitě bližší, než ono anglické Czech, zrovna jsem se ocitl uprostřed této diskuse, a opravdu jsem se nestačil divit, co ještě dneska jsou schopni lidi řešit...

2 rom rom | 29. července 2008 v 6:59 | Reagovat

A kde se vyrábí to české oblečení, neznám firmu v ČR, která by ještě vyráběla trička. Většina velkých textilních firem odstěhovala výrobu do Asie. I přestože si myslíme, že nosíme třebas americký spodky, byly pravděpodobně vyrobeny v Asii jediné co na slipech amerického může být je značka, to samé bude i u těch poameričtělejch českých  národovcích.

3 Froggg Froggg | 29. července 2008 v 11:20 | Reagovat

I u nás se stále vyrábějí trika. Například značka Final má na nich přímo napsáno vyrobeno v České republice. A jelikož bratr nosí skejťácký hadry, tak mi taky říkal, že to na pár svých značkových hadrech našel. Kalhoty firmy Rejoice, který vlastním taky, jsou taky ryze českým výrobkem. Firma Loap taky vyrábí i u nás, i když některý produkty jsou kompletovaný v Číně. A jinak je pravdou, že hodně značek přesunulo výrobu do Asie, Turecka nebo někam, kde se to prostě vyplatí, ale znám i dost firem, který stále vyrábějí ve své zemi buď všechno, nebo aspoň ty dražší produkty. Martens bohužel začal šít v Polsku a Číně, ale třeba materiál a návrh je z Anglie. Lonsdale má pořád série, který jsou šitý přímo v Anglii, Lacoste, pokud vím, vyrábí vše v Anglii, nebo tomu tak ještě donedávna bylo. Ben Sherman a Fred Perry určitě taky ještě vyrábějí (i) doma. Jednu dobu jsem po tom šel a zjišťoval si to, kde se značkový věci dělaj, ale informace buď nejsou, nebo můžou bejt zastaralý, docela by mě to ale zajímalo.

4 Neokelt Neokelt | E-mail | 10. března 2009 v 21:09 | Reagovat

Nejstarším historicky doloženým etnikem, obývajícím Českou kotlinu od počátku 4. století př. Kr., byly keltské kmeny Bójů, podle nichž území dostalo název Boiohaemum (Domov Bójů), latinsky Bohemia.

5 Toecutter Toecutter | 2. února 2011 v 19:44 | Reagovat

Neokelt-tak ty víš z historie asi ůplný hovno-mnohem dřív,než ty posraný čechy tady byla VELKOMORAVSKÁ ŘÍŠE-podle římanů latinsky zvaná MORAVIA podle germánskýho kmene markomanů-v té době češi ještě někde v asii mrdali opice..

6 RH RH | 15. listopadu 2011 v 9:55 | Reagovat

To toecutter. Nebyli to spíš nějací narkomani?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama