EVP (Electronic Voice Phenomenon) aneb Mrtví nemluví?

29. května 2008 v 0:48
EVP je sice už starší záležitost, ale myslím, že v Čechách není příliš známá. Jde o vyvolávání duchů za použití moderní techniky, dokonce o tom byl natočen i film s názvem White Noise. Lidé věřili na posmrtný život snad odjakživa, stačí si vzpomenout na vybavení hrobek faraónů. Spiritistické seance, při kterých se scházeli lidé a za pomocí kontaktní osoby (média) zkoušeli kontaktovat zemřelé, byly módní záležitostí 19. století. Thomas Alva Edison byl jednou tázán, jestli by bylo možné použít nějaký z jeho vynálezů ke komunikaci s duchy. Edison odpověděl, že by to bylo rozhodně lepší než používat člověka jako médium.

První pokusy nahrát hlasy mrtvých na jednoduchý DIY magnetofon se uskutečnily už ve čtyřicátých letech v Americe. Výzkumníkům se podařilo nahrát celkem nesmyslná sdělení, hlavní ale bylo, že na záznamu byly slyšet hlasy, které nepatřily výzkumníkům. Nahrávání probíhalo v uzavřené místnosti. V roce 1959 si nahrával švédský malíř a producent Friedrich Jürgenson zpěv ptáků. Když si později pouštěl nahrávku, uslyšel na ní hlas jeho zesnulého otce a také hlas jeho mrtvé manželky, volající jeho jméno. Od té doby proběhlo několik vědeckých výzkumů na toto téma, které však posmrtný život nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. Nějaké hlasy se vědcům skutečně nahrát podařilo, ale bylo jich prý moc málo a objevovaly se jen náhodně. Závěr jednoho vědeckého výzkumu byl popsán v časopise Journal of Scientific Exploration v roce 2001.

Je posmrtný život možný? Teoreticky ano. Za živa se člověk skládá z kostí, svalů, orgánů, atd... Po smrti se skládá z toho samého, ale je zkrátka mrtvý, nehybný, nemyslící. Něco mu chybí, něco, co jeho tělem za živa hýbalo. Může jít o nějakou formu energie, možná o duši. Kde se duše nebo energie v člověku objeví při nitroděložním vývoji a kam se z něho ztratí po smrti není zcela přesně známo. Z výzkumů doktora Duncana MacDougalla ale vyplynulo, že lidské tělo váží po smrti o 21 gramů méně než před ní. Jde o váhu duše? Možná.

Jak navázat kontakt se zesnulými pomocí moderní techniky? Stačí prý rádio s kazetovou mechanikou a funkcí rec (nahrávání). Ideální prý je naladit šumění mezi stanicemi a začít nahrávat. Hlasy nejsou slyšel ve vysílání, ale ozývají se až při poslechu záznamu a to prý jen sporadicky a jen jednotlivá slova. Celé věty jsou slyšet jen výjimečně. Je prý možné nahrávat i jen tak někde v přírodě dál od civilizace nebo i z televize opět šumění mezi stanicemi.

Každopádně, pokud jste někdy viděli ducha nebo pokud se vám podařilo nahrát jeho hlas, napište to do komentářů, případně tam dejte odkaz na fotku nebo na záznam.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lojza Lojza | 1. března 2010 v 5:08 | Reagovat

Jo, ozval se mi takle jeden duch a rikal "duch-chat"...

2 Kristýna Kristýna | E-mail | 25. srpna 2011 v 1:12 | Reagovat

Kde mohu zakoupit EVP?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama